A házilúd az egyik legrégebben háziasítottbaromfi. Az európai fajtákat (Anser anser domestica) a nyári lúd (Anser anser), az ázsiaiakat és amerikaiakat a bütykös lúd (Anser cygnoides, Cygnopsis cygnoides) háziasításával hozták létre.
Megnevezései
A nőivarú ludat tojónak, a hímet gúnárnak nevezzük.
Életkor szerint:
A hasznosítás jellege szerint lehet:
Húslúd
Egy-három tépés után kerül vágóra. Mellehúsa a pecsenyelúdénál jóval nagyobb.
Pecsenyelúd
Hét-nyolchetes koráig intenzív technológiával nevelt állat. Az első vedlés (9 hetes kor) előtt értékesítik; élő tömege 8 hetesen több mint 4 kg, tollazata ép, fehér, érett, géppel kopasztható. Testét 1-4 mm vastag zsírréteg fedi, a bőre sárga.
Májalapanyag
A hasznosítási iránynak megfelelően nevelt, többnyire töméssel hizlalt lúd. Mivel a máj mérete a genetikai adottságokon túl számos környezeti tényezőtől függ, fontos szempont:
Nevelésekor a fő cél a máj parenchima állományának fejlesztése, a zsírfelvevő képesség növelése; ehhez a vastagabb nyelőcsövű fajták alkalmasabbak. Az idősebb állatok hizlalásának átlagos ideje 24–26 nap, a fiataloké 10–18 nap.
KACSA Jellemzői:
A csirkéhez hasonlóan a kacsa néhány (6-8) hetes kortól vágható, ezt nevezzük pecsenyekacsának. A hús felhasználásától függően idősebb korban is, akár 16 hetes korukig kivághatók. A hízott kacsákat 3-4 hetes töméses kényszerhízlalás után dobják piacra. A kacsahús magas fehérjetartalmú fehér hús. Íze jellegzetes, ősi, vad aromákat is tartalmaz. Igen zsíros baromfihús, de nagy mennyiségben telítetlen zsírsavakat is tartalmaz. A felnőtt hízott kacsa bőr alatti zsírtömege a teljes testsúly 20%-át is elérheti. A friss hús a fagyasztást jól bírja, -20°C alatt tárolva akár egy évig is eltartható.
A házi kacsa fontos piaci terméke a húson túl a hízott kacsamáj. A legtöbb kacsafajta kényszerhízlalással a libához hasonlóan nagyméretű, 200-250 g-os májat képes növeszteni. A sötétbarnás színű kacsamáj ízében és mértében is elmarad a jóval világosabb hízott libamájtól, leginkább konzervipari alapanyagként hasznosul. A pézsmakacsa mája azonban jóval nagyobbra hizlalható (400-500 g), világosabb, a libamájhoz hasonló. Minőségben megközelíti azt, de nagyobb a sütés közben fellépő olvadási vesztesége. A nyugat-európai piacon a mosúsz kacsa mája nagyon elterjedt csemege. A jól hízott kacsamáj külső megjelenésre sima felületű, nincsenek rajta vörös foltok, egyéb külső hibák. Tapintása szilárd, de rugalmas, nagyobb nyomására keletkező horpadást megtartja.
Élettani jelentősége:
A kacsahús azon túl, hogy jó fehérjeforrás, nagy mennyiségben tartalmaz riboflavint (B2-vitamin), niacint (B3-vitamin) és foszfort, továbbá vasat, cinket és thiamint (B1-vitamin). A bőrétől és az az alatt lévő zsírrétegtől megfosztva alig több zsírt tartalmaz, mint a csirkemell.